ورم پا [پزشکی] دوشنبه ۹ دی۱۳۸۷

                               مطالب متنوع در صفحه نخست وبلاگ انسانیت


سفارش خرید کتاب به قیمت چاپ و نصف قیمت پشت جلد (ارسال توسط پست)

کتاب ضایعات نخاعیخرید کتاب ضایعات نخاعی کتاب ضایعات نخاعی          


معمولا" ورم منجر به بروز مشکلات عمده نمی شود، ولی از نظر ظاهری جالب نبوده و ممکن است لازم باشد که فرد از کفشهای با سايز بزرگتر استفاده کند. گاهی اوقات ورم می تواند منجر به افزايش درد پاها شده و بهبودی زخم يا خراش روی پاها را به تعويق اندازد. اغلب اين مشکل به مرور زمان ضمن تطبيق بدن با تغييرات فشار خون برطرف خواهد شد.

ورم پاها مسئله ای بسيار شايع است ،که بدليل تجمع مايعات در پاها ،مخصوصا" وقتی که فرد در کل روز روی صندلی چرخدار باشد، ایجاد می شود.

درافراد عادی و در شرايط طبيعی ،ضمن پياده روی ،مايعات به سطوح بالاتر بدن، برگشت مي کند ولی در افراد نخاعی، اين مسئله رخ نداده و منجر به تجمع مايعات می گردد.

با استفاده از روشهای زير می توان اين عارضه را به حداقل رساند:

پوشيدن TED يا جورابهای مخصوص ورم

فرد بايستی سعی نمايد، پاها را در طول روز در سطح بالاتری قرار دهد

توصیه برای جلوگیری از واریس و عواقب آن  :

 در بسياري از افراد، بيماري واريس پا هيچ نوع ناراحتي به وجود نمي آورد و بيماران فقط از ظاهر پا شکايت دارند. در گروهي، علايم خفيف تا شديد ديده مي شود.

 در تعداد محدودي واريس مي تواند عوارض خطرناکي در پي داشته باشد. 

واريس را شايع ترين بيماري عروقي مي دانند که حدود 10 تا 20 درصد جمعيت را مبتلا مي کند و بيشترين ميزان شيوع واريس در زنان بين سن 40 تا 49 سالگي برآورد شده است.

هر وريد يا سياه رگ داراي دريچه هاي کنترل کننده جريان خون است. واريس هنگامي  رخ مي دهد که اين دريچه ها دچار نارسايي شده باشند و به فعاليت طبيعي خود ادامه ندهند.

ممکن است تعداد دريچه به دليل مادرزادي کمتر از معمول باشند و يا درست کار نکنند، يا ديوار رگ آسيب ديده و ضعيف شده باشد و اجازه ندهد لبه هاي دريچه ها کاملا به هم برسند و از برگشت خون جلوگيري کنند.

آسيب به دريچه ها به دليل لخته شدن خون در داخل رگ ها و فشار غيرمعمول به رگ ها به دليل چاقي، حاملگي و يا زياد ايستادن است. کوفتگي و خستگي پا به خصوص در پايان روز و يا بعد از ايستادن به مدت طولاني، ورم پا، خارش و يا تغيير در رنگ و احتمالا زخم شدن مچ پا، درد شديد و ناگهاني و سفت شدن برآمدگي هاي واريسي به علت لخته شدن خون داخل رگ از علائم معمول واريس محسوب مي شوند.درد مبهم در ناحيه ساق پا، سنگيني در عضلات پا به هنگام ايستادن و دردهاي شبانه در پاها از علايم واريس است که در صورت عدم توجه به اين علايم، کم کم تورم و ورم هايي در اندام تحتاني ايجاد خواهد شد و فرد بعد از چند ساعت ايستادن احساس مي کند، ورم هايي در اطراف پا ايجاد شده است. 

با تداوم اين حالت و عدم توجه به آن، ورم ها تبديل به لکه هاي قهوه اي و سياه رنگ در اطراف قوزک، مچ و ساق پا مي شود که باز هم در صورت عدم توجه اين تغيير رنگ ها تبديل به زخم هايي تحت عنوان زخم هاي واريسي خواهد شد.  به مرور لخته هايي در پا ايجاد مي شود که بسيار خطرناک بوده و تنها با سونوگرافي قابل مشاهده هستند.

اين لخته ها از طريق سيستم وريدي ( سياهرگي) وارد قلب مي شود، بعد از ورود به حفره هاي قلب به ريه انتقال مي يابد و باعث تنگي نفس مي شود. اين فوق تخصص جراحي عروق با بيان اين که امکان پيشرفت لخته به سيستم عمقي وجود دارد، تصريح کرد: در اين حالت اندام فرد دچار تورم شده و فرد دردهاي مبهمي را در ناحيه پا احساس مي کند.  افرادي که ناچار به ايستادن هاي طولاني مدت هستند بهتر است هر چند دقيقه وزن خود را از روي يک پا به پاي ديگر منتقل کنند و در صورت امکان راه بهتر اين است که در حالت خوابيده قرار بگيرند و پاها را بالاتر از سطح بدن قرار دهند; به طوري که بازگشت وريدي از اندام هاي تحتاني به قلب صورت بگيرد. 

درمان واريس با توجه به علايم، شدت و نوع واريس و سن مبتلايان به اين بيماري متفاوت است. وي واريس را از بيماري هاي بسيار شايع دانست و افزود: مهمترين مساله در درمان واريس اين است که هر فردي به گونه اي متفاوت از ديگران درمان مي شود و افراد نبايد صرف مشاهده درمان ديگران به وسيله روشي خاصي تنها يک روش را صحيح بداند.  

درمان ورم پا: (منبع : روزنامه آفتاب یزد)

آيا وقتي براي مدتي روي مبل يا پشت ميز كارتان مي نشينيد، احساس مي كنيد پاهاي تان سنگين شده و ورم كرده است؟ ممكن است آن را چندان جدي نگيريد اما درنهايت اين مشكل شما را مجبور مي كند با پزشك مشورت كنيد. پزشكان مختلف ممكن است نظرات مختلفي در اين خصوص داشته باشند و در رابطه با ليپودرم يا حتي نارسايي عروق لمفتيك با شما صحبت كنند. با اين حال آن چه خانم ها را آزار مي دهد، در واقع حبس آب است كه در نهايت ورم پا را ايجاد مي كند. بدن ما از 60 درصد آب تشكيل شده است و اين آب قسمتي از فواصل داخل سلولي و خارج سلولي را فرا گرفته است. به عبارتي خانمي كه 55 كيلو گرم وزن دارد در بدنش 30 ليتر آب جمع شده كه 8 تا 10 ليتر آن خارج سلولي و متحرك است. وقتي كه عروق بيش از اندازه، آب را به سمت خود بكشند، اين امر در ابتدا سبب حبس آب در عروق و بعد از آن ورم مي شود. يكي از نشانه هاي ابتلابه ورم، باقي ماندن جاي فرو رفتگي با فشار دادن انگشت روي موضع يا بزرگ شدن پا در روزهاي گرم يا ساعات پاياني روز است.ورم ناراحتي خيلي حادي نيست اما مي تواند هر از چند گاهي مشكل ساز شود. دليل آن هر چه باشد در نهايت درمان مشخص است؛ يا بايد از جوراب هاي مخصوص كمك گرفت يا به كمك درمان هاي دارويي آب را خشكاند. در اين ميان نوع تغذيه و فعاليت بدني هم اهميت ويژه اي دارد. جالب است بدانيد راه رفتن با پاي برهنه روي شن هاي خشك ساحل، ماساژ دادن و كشيدن آرام ماهيچه هاي داخلي، ريختن آب خنك و پوشيدن جوراب هاي كشي فشرده در صورتي كه كارتان ايستاده است، مي تواند سبب كاهش ميزان ورم شود، در حالي كه زندگي در نواحي خيلي گرم، استفاده از سيستم هاي گرمايشي از كف، پوشيدن كفش هاي تنگ يا پاشنه بلند، داشتن اضافه وزن و مصرف برخي داروها مانند استروژن، كورتيكوئيد و... مي تواند اين مشكل را شديدتر كند. در صورتي كه شما مبتلابه ورم پا هستيد، پيشنهاد مي كنيم به پزشك مراجعه كنيد تا ابتدا آزمايشات لازم را تجويز و درمان هاي دارويي را آغاز كند. در كنار آن لازم است تحت نظر يك متخصص تغذيه و متخصص طب ورزشي هم باشيد تا رژيم غذايي و حركات ورزشي لازم را به شما يادآوري كنند.    
    
 به رژيم غذايي خود توجه كنيد

 اين اشتباه بزرگي است كه فكر كنيد نوع رژيم غذايي در بروز يا بهبود ورم پا بي تاثير است. به طور معمول افرادي كه به ورم پا دچار هستند، تغذيه درست و خوبي ندارند. به عنوان مثال چربي هاي اشباع و مواد غذايي تصفيه شده زيادي مصرف كرده و در مقابل علاقه اي به مصرف ميوه و سبزيجات تازه ندارند. اين درحالي است كه بسياري از رژيم هاي غذايي مي تواند از حبس آب و در نتيجه ورم پيشگيري كند.
1- هر روز به قدر كافي پروتئين بخوريد. بهترين مقدار مصرف روزانه پروتئين، 5/7 تا يك گرم پروتئين براي هر كيلوگرم از وزن است. مثلااگر وزن شما 55 كيلوگرم است، شما روزانه به 38/5 تا 55 گرم پروتئين نياز داريد. 100 گرم گوشت مرغ حاوي 25 گرم و 100 گرم گوشت ماهي پخته حاوي 20 گرم پروتئين است. زماني آب درون پاها و عروق حبس مي شود كه خون به اندازه كافي پروتئين نداشته باشد. 2- از منابع غني ويتامين E و D استفاده كنيد. گردو، بادام، دانه انگور و ماهي هاي آب هاي سرد منابع غني ويتامين E بوده و همان طور كه ويتامين D محافظ استخوان ها است مي تواند محافظ عروق خوني و كاهش نفوذ پذيري سلولي نيز باشد. 3- مصرف مواد غذايي اسفنجي را كاهش دهيد. برخي از مواد غذايي مانند گلوتن، كازئين و برخي افزودني ها مانند امولياست و امولزيفيانت مي توانند حبس آب را افزايش دهند؛ به همين علت مصرف آن ها توصيه نمي شود. 
    
 زياد سرپا نايستيد
درصورتي كه دچار ورم پا هستيد مسلما اولين توصيه پزشك به شما پوشيدن جوراب هاي مخصوص واريس است. اين جوراب ها چندان زيبا و راحت نيستند اما پوشيدن آن ها ضروري است. مي توانيد اين نوع جوراب ها را از داروخانه تهيه كنيد. در ضمن بهتر است بدانيد زياد ايستادن مي تواند ورم را شديدتر كند، پس سعي كنيد از ايستادن هاي طولاني مدت در طول روز خودداري كنيد. 
   
 ۵ ورزش مناسب براي ورم پا
هر روز اين تمرين ها را بايد مرتب و پشت هم انجام دهيد: 1- روي يك صندلي بنشينيد و يك توپ تنيس را زير كف پا گذاشته و بدون آن كه به آن فشار بياوريد آن را حركت دهيد و بچرخانيد. اين حركت را براي هر پا به مدت يك دقيقه در روز انجام دهيد. 2- سرپا جلوي يك پنجره يا هواي آزاد بايستيد و در حالي كه به دور دست نگاه مي كنيد، دست ها را به عقب برده تا قفسه سينه باز شود و براي يك دقيقه نفس عميق بكشيد. 3- سرپا بايستيد ، يك پا را لبه پله قرار دهيد،به طوري كه فقط پنجه روي پله باشد و پاشنه بالاتر قرار گيرد. پاي ديگر را پشت پايي كه روي پله است قفل كنيد و خود را تا جاي ممكن بالابكشيد. بعد به حالت طبيعي اول برگشته و اين بار پاشنه را كه زير آن چيزي نيست پايين تر از بلندي پله بياوريد. اين كار را روي هر پا 20 مرتبه تكرار كنيد. 4- سرپا بايستيد، دست ها را از هم باز كنيد، يكي از زانوها را تا جايي كه مي توانيد بالاآورده و به سينه نزديك كنيد و يك دقيقه در اين حالت بمانيد. براي پاي ديگر هم همين كار را تكرار كنيد. 5- روي زمين بنشينيد، پاها را بكشيد، دست ها را دو طرف خود روي زمين بگذاريد. بعد به مدت يك دقيقه سرپنجه ها را تا جاي ممكن به سمت خود بكشيد. اين تمرين را براي يك دقيقه در روز انجام دهيد


ورم پا و در مان آن : (به نقل از سایت پزشکان)

آیا وقتی برای مدتی روی  مبل یا پشت میز کارتان می نشینید، احساس می کنید پاهای تان سنگین شده و ورم کرده است؟ ممکن است آن را چندان جدی نگیرید اما در نهایت این مشکل شما را مجبور می کند با پزشک مشورت کنید. پزشکان مختلف ممکن است نظرات مختلفی در این خصوص داشته باشند و در رابطه با  لیپودرم یا حتی نارسایی عروق لمفتیک با شما صحبت کنند. با این حال آن چه خانم ها را آزار می دهد، در واقع حبس آب است که در نهایت ورم پا ایجاد می کند. بدن ما از ۶۰ درصد آب تشکیل شده است و این آب قسمتی از فواصل داخل سلولی و خارج سلولی را فرا گرفته است. به عبارتی خانمی که ۵۵ کیلو گرم وزن دارد در بدنش ۳۰ لیتر آب جمع شده که ۸ تا ۱۰ لیتر آن خارج سلولی و متحرک است. وقتی که عروق بیش از اندازه آب را به سمت خود بکشند، این امر در ابتدا سبب حبس آب در عروق و بعد از آن ورم می شود. یکی از نشانه های ابتلا به ورم، باقی ماندن جای فرو رفتگی با فشار دادن انگشت روی موضع یا بزرگ شدن پا در روزهای گرم یا ساعات پایانی روز است.

ورم ناراحتی خیلی حادی نیست اما می تواند هر از چند گاهی مشکل ساز شود. دلیل آن هر چه باشد در نهایت درمان مشخص است. یا باید از جوراب های مخصوص کمک گرفت یا به کمک درمان های دارویی آب را خشکاند.

در این میان نوع تغذیه و فعالیت بدنی هم اهمیت ویژه ای دارد. جالب است بدانید راه رفتن با پای برهنه روی شن های خشک ساحل، ماساژ دادن و کشیدن آرام ماهیچه های داخلی، ریختن آب خنک و پوشیدن جوراب های کشی فشرده در صورتی که کارتان ایستاده است، می تواند سبب کاهش میزان ورم شود، در حالی که زندگی در نواحی خیلی گرم، استفاده از سیستم های گرمایشی از کف، پوشیدن کفش های تنگ یا پاشنه بلند، داشتن اضافه وزن و مصرف برخی داروها مانند استروژن، کورتیکویید و… می تواند این مشکل را شدیدتر کند. در صورتی که شما مبتلا به ورم پا هستید، پیشنهاد می کنیم به پزشک مراجعه کنید تا ابتدا آزمایشات لازم را تجویز و درمان های دارویی را آغاز کند. در کنار آن لازم است تحت نظر یک متخصص تغذیه و متخصص طب ورزشی هم باشید تا رژیم غذایی و حرکات ورزشی لازم را به شما یادآوری کنند.

در اینجا به خلاصه ای از آن چه برای شما تجویز می شود اشاره می کنیم:

به رژیم غذایی خود توجه کنید

این اشتباه بزرگی است که فکر کنید نوع رژیم غذایی در بروز یا بهبود ورم پا بی تاثیر است. به طور معمول افرادی که به ورم پا دچار هستند، تغذیه درست و خوبی ندارند. به عنوان مثال چربی های اشباع و مواد غذایی تصفیه شده زیادی مصرف کرده و در مقابل علاقه ای به مصرف میوه و سبزیجات تازه ندارند. این در حالی است که بسیاری از رژیم های غذایی می تواند از حبس آب و در نتیجه ورم پیشگیری کند.

۱- هر روز به قدر کافی پروتئین بخورید.

بهترین مقدار مصرف روزانه پروتئین ۵/۷ تا یک گرم پروتئین برای هر کیلوگرم از وزن است. مثلا اگر وزن شما ۵۵ کیلوگرم است، شما روزانه به ۳۸/۵  تا ۵۵ گرم پروتئین نیاز دارید. ۱۰۰ گرم گوشت مرغ حاوی ۲۵ گرم و ۱۰۰ گرم گوشت ماهی پخته حاوی ۲۰ گرم پروتئین است.

زمانی آب درون پاها و عروق حبس می شود که خون به اندازه کافی پروتئین نداشته باشد.

۲- از منابع غنی ویتامین E و D استفاده کنید.

گردو، بادام، دانه انگور و ماهی های آب های سرد منابع غنی ویتامین E بوده و همان طور که ویتامین D محافظ استخوان ها است می تواند محافظ عروق خونی و کاهش نفوذ پذیری سلولی نیز باشد.

۳- مصرف مواد غذایی اسفنجی را کاهش دهید.

برخی از مواد غذایی مانند گلوتن، کازئین و برخی افزودنی ها مانند امولیاست و امولزیفیانت می توانند حبس آب را افزایش دهند؛ به همین علت مصرف آن ها توصیه نمی شود.

زیاد سرپا نایستید

در صورتی که دچار ورم پا هستید مسلما اولین توصیه پزشک به شما پوشیدن جوراب های مخصوص واریس است. این جوراب ها چندان زیبا و راحت نیستند اما پوشیدن آن ها ضروری است. می توانید این نوع جوراب ها را از داروخانه تهیه کنید.

در ضمن بهتر است بدانید زیاد ایستادن می تواند ورم را شدیدتر کند، پس سعی کنید از ایستادن های طولانی مدت در طول روز خودداری کنید.

۵ ورزش مناسب برای ورم پا

هر روز این تمرین ها را باید مرتب و پشت هم انجام دهید:

۱- روی یک صندلی بنشینید و یک توپ تنیس را زیر کف پا گذاشته و بدون آن که به آن فشار بیاورید آن را حرکت دهید و بچرخانید. این حرکت را برای هر پا به مدت یک دقیقه در روز انجام دهید.

۲- سرپا جلوی یک پنجره یا هوای آزاد بایستید و در حالی که به دور دست نگاه می کنید، دست ها را به عقب برده تا قفسه سینه باز شود و برای یک دقیقه نفس عمیق بکشید.

۳- سرپا بایستید. یک پا را لبه پله قرار دهید، به طوری که فقط پنجه روی پله باشد و پاشنه بالاتر قرار گیرد. پای دیگر را پشت پایی که روی پله است قفل کنید و خود را تا جای ممکن بالا بکشید. بعد به حالت طبیعی اول برگشته و این بار پاشنه را که زیر آن چیزی نیست پایین تر از بلندی پله بیاورید. این کار را روی هر پا ۲۰ مرتبه تکرار کنید.

۴- سرپا بایستید. دست ها را از هم باز کنید. یکی از زانوها را تا جایی که می توانید بالا آورده و به سینه نزدیک کنید و یک دقیقه در این حالت بمانید. برای پای دیگر هم همین کار را تکرار کنید.

۵- روی زمین بنشینید. پاها را بکشید. دست ها را دو طرف خود، روی زمین بگذارید. بعد به مدت یک دقیقه سرپنجه ها را تا جای ممکن به سمت خود بکشید. این تمرین را برای یک دقیقه در روز انجام دهید.              

   گزیده خبرهای ایران و جهان در وبلاگ مجله انسانيت


برچسب‌ها: علائم و, نشانه های, ورم, پا, و
نوشته شده توسط احسان سلیمانی  | لینک ثابت |